Uzm. Dr. Becerir: “Kanser hastalığı dünyanın en önemli sağlık sorunudur”

Dr. Cengiz Becerir, kanser hastalığının dünyanın en önemli sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Tekirdağ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Tekirdağ Devlet Hastanesi Onkoloji Ünitesinde ‘Kanserde Farkındalık Etkinliği’ düzenlendi. Programa Dr. Cengiz Becerir, Halk Sağlığı Müdürü Hacı Bayram Zengin, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Hülya Becerir ve hastane yöneticileri ile onkoloji ünitesi doktor ve personeli katıldı.

Genel Sekreter Uzm. Dr. Cengiz Becerir etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını söyledi. Uzm. Dr. Becerir, Kanser hastalığı, dünyanın en önemli sağlık sorunudur. Kanserle savaşın bilerek zararlarını azaltabilmek, halka hastalığın önemini ve kanserle savaş yollarını anlatmak gerekir. Tıp biliminin gelişmesi, insanların eskiye göre daha bilinçli ve yardım istemeleri, pek çok insanı kanserden kurtarıyor. Normal vücut hücreleri belli bir düzen içerisinde büyür, çoğalıp ve ölüyor. Kanser genetik hasarlanma sonucu hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıyla ortaya çıkıyor. Genlerdeki değişim, yaşam tarzı ve çevresel faktörler, kanserin oluşum riskini belirliyor. Radyasyon, sigara, alkol, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivitenin azlığı ve diğer etkenler dünya genelinde ana risk faktörleri arasında yer alıyor şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Uzm. Dr. Cengiz Becerir, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hacı Bayram Zengin, Şube Müdürü Dr. Hülya Becerir ve diğer yöneticiler onkoloji ünitesindeki hastaları ziyaret etti.

Bir önceki yazımız olan Munzur Vadisi’ne bahar geldi, çiçekler açtı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir